Başkent Dayanışması
Kuruluş:1 Mayıs 2012


BÖLGE BÖLGE ANKARA FORUMLARI
AOÇ ABD Çiftliği Olmayacak Basın Bildirisi

 ABD’ye SATILACAK BİR KARIŞ AOÇ TOPRAĞIMIZ YOKTUR 

 

Günlerdir Türkiye isyan alanı, Gezi Parkında başlayan direniş, AKP Hükümetinin bardağı taşıran son damlası. Yaşamımıza yaşam alanlarımıza müdahale eden, sokakları, evlerimizi bize dar etmeye çalışan hükümete karşı, söz hakkımıza, çevre hakkımıza, kent hakkımıza, kültürel mirasımıza, doğamıza, kıyılarımıza, çocuklarımıza dokunma çığlıklarıdır.

Atatürk Orman Çiftliği, bizim yaşam alanımız, kültürel mirasımız, yeşil aksımız, nefes alanımız Atatürk’ün bize emaneti.

Atatürk Orman Çiftliği AKP hükümetinde en büyük talanını yaşıyor… Başbakanlık Hizmet Binasının binlerce ağaç kesilerek Atatürk Orman Çiftliği arazisine yapılması ideolojiktir. AOÇ arazisine TBMM sosyal tesisin yapılması ideolojiktir. AOÇ arazilerinin parçalanarak tahsis edilmesi ve satılması ideolojiktir. Son olarak Çukurambar’da AOÇ arazisi iken Gazi Üniversitesine, oradan TOKİ’ye devredilen 6.400 metrekarelik arazinin ABD Büyükelçiliği’ne satılması konusunda mutabakat sağlanmıştır.

Emperyalizme karşı bağımsızlık mücadelesi veren Atatürk’ün adını taşıyan toprağın ABD büyükelçiliğine satılmasının ne anlama geldiğini bilecek kadar yüreğimiz bağımsızlık mücadelesi ateşiyle dolu. 

Alım satım işinin tarafları vardır. Satanların neden satmak istediğini biliyoruz onun için günlerdir sokaklardayız. Ancak AOÇ topraklarını almaya niyetlenenleri de es geçmiyoruz.

ABD’nin, kaynağı AOÇ olan topraklarda Büyükelçilik binası yapmasına, araziyi satın almasına asla izin vermeyeceğiz. O topraklar bizim topraklarımız… ABD Büyükelçiliği diplomatik planlama alanına gitsin ve binasını yapsın… AOÇ topraklarından vazgeçsin…

Günlerdir sokaklarda atılan gazlarla AKP hükümeti artık hepimizi zehirliyor… Yaşamımıza müdahele ederek özgürlüklerimiz kısıtlanıyor.Ruhsuzlaştırılmayla, nefessiz bırakılmayla, polis şiddeti ile karşı karşı kalıyoruz…  AKP hükümeti altında nefes alamıyoruz…  Taksim Gezi Parkında başlayan, Türkiye’nin her yanına yayılan ateş bizim yüreklerimizde yanıyor, sokaklarda özgürlüklerine, kararlara katılma hakkını savunanlara, yaşamlarımıza, kentlerimize, çevrelerimize sahip çıkanlara kocaman selam gönderiyoruz…

Atatürk Orman Çiftliği bizim yaşam alanımız, nefisimiz, mirasımız, geçmişimiz, geleceğimiz. Atatürk Orman Çiftliğinin her karışına sahip çıkıyoruz. ABD Büyükelçiliğini, AOÇ topraklarında gözü olduğu için protesto ediyoruz. Siyah çelengimiz, öfkemizin sessiz tepkisidir, ABD Büyükelçiliğini AOÇ topraklarından vazgeçtiğini açıklamaya davet ediyoruz.

 

BAŞKENT DAYANIŞMASI

“BEN ANKARA”

 

www.baskentdayanismasi.org