Başkent Dayanışması
Kuruluş:1 Mayıs 2012


BÖLGE BÖLGE ANKARA FORUMLARI
Kimliksizleştirme Basın Bildirisi

“KİMLİKSİZLEŞTİRMEYE, TEKTİPLEŞTİRMEYE”

HAYIR

Her birimizin bir kimliği var.. Yaşadıklarımızı ifade eden yüzümüz var… Yüzümüzdeki bir her çizginin bir anlamı var… Kimliğimiz bizi özel kılıyor…Farklı kimliklerin zenginliği bizim çok kültürlüğümüzü oluşturuyor. 

90 yıldır bu Ülkenin Başkentliği yapan Ankara’nın da bir kimliği var. Ankara’nın Üniversite Kenti Kimliği var, Memur Kenti Kimliği var, Yönetim Kenti Kimliği var. Direniş kenti Kimliği Var. Onun en özel kimliği bir Devrimin Başkenti Kimliği Var.  Binlerce yıllık birikimle yoğrularak bugüne taşınan Başkent Ankara’nın kimliği değiştirilmeye çalışılıyor.

Güç ve baskı arttıkça çevrelerimiz o baskıcı değişmezlik olan tektiplerle donatılıyor, yaşam mekanlarımız tektipleştiriliyor, kimliksizleştiriliyor… Konutlarımız tektipleşti… Adliye Saraylarımız tektipleşti, Okul Yapılarımız tektipleşti, Kentlerimiz tektipleşti. Kimliksizleşti…

Biz biliyor ki tüm baskıcı rejimler önce yapılı çevremizi değiştirirler, göz alışkanlığı için… Sonra ruhunu değiştirirler yaşamlarımızın… Bir bakmışsınız karanlığın içerisindeyiz, hep aynı selamlar, hep aynı söylemler, hep aynı diziler, hep aynı haberler,  ayırt edemediğimiz anılarımızı ve yaşadıklarımızı sıradanlaştıran hep aynı mekânlar kuşatır etrafımızı, gelmekte olan kişiliğimizi yok etmeye gelmektedir biliyoruz…  İstenen şey bellidir. Tek tip konut, tek tip çevre, tek tip bina, tek tip düşünce, tek tip insan.


Ankara bizim 90 yıllık başkentimiz, Atatürk Bulvarı bu 90 yıllık efsanenin bir film şeridi gibi okunduğu yapılı çevrenin ender tanık mekânı…

Önce kentimizin en önemli meydanını sönükleştirdiler , bakımsız bıraktılar, AVM kültürü ile yaşamlarımızı ticarileştirdiler..Sonra en saygın mağazalar terk etti Kızılayı Atatürk Bulvarı’nı ,pasajlar bir bir boşaldı.İşyerleri giderek  niteliksizleşti.Bir zamanlar kapılarında kuyruklar beklenen sinemalar bir bir kapatıldı, Ankara’ya gelen yabancı turistler, ziyaretciler artık uğramaz oldu Kızılay’a.Önce kentin kalbini söküp alacaksınız, ruhsuzlaştırıp öldüreceksiniz, sonra onun bütün çehresini değiştirerek kendi ruhsuzluğunuzu bize yenileme diye  yutturmaya çalışacaksınız. Şimdi bu sürecin baş aktörü olan Ankara Büyükşehir Belediyesi Kızılay’daki tüm bu olumsuz gelişmelerin günahını Atatürk Bulvarı üzerindeki yapıların cephelerine yüklemek istemektedir. Kızlay’ın ve Atatürk Bulvarı’nın canlandırılmasını en çok “BEN ANKARA” istiyor. Bina cephelerinin tabela kirliğinden kurtulmasını, yayalaştırılmasını, meydanlaştırılmasını, yapı cephelerinin özgün kimliğine kavuşturulmasını en çok biz istiyoruz. Ancak Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Atatürk Bulvarı üzerinde başlayan 15 kamu yapısının bina cephelerinin tektipleştirilmesini, kimliksizleştirilmesini reddediyoruz. Kızılay’da tek tipleştirilmek istenen binaların sahte yüzlerini kabul etmiyoruz. Atatürk Bulvarı üzerindeki kimliği değiştirilerek, “heil Hitler” diye sıraya girmesi istenen yapılara özgürlük istiyoruz.

KİMLİĞİMİZİ, KENTİMİZİN KİMLİĞİNİ, ÇOK KÜLTÜRLÜLÜĞÜMÜZÜ BAŞKENTLİĞİMİZİ, YAŞAMLARIMIZI ASLA TESLİM ETMEYECEĞİZ

BAŞKENT DAYANIŞMASI
“BEN ANKARA”