Başkent Dayanışması
Kuruluş:1 Mayıs 2012


BÖLGE BÖLGE ANKARA FORUMLARI
İhaleyi Basıyoruz Basın Bildirisi

“Sanata İhanetin İhalesi olmaz”

“Türkiye gelişiyor, demokratikleşiyor.” Son yıllarda bu cümleyi fazlasıyla duyar olduk. İyi de bütün gelişmiş ülkelerin başkentlerinde bir kültür merkezi, kültür sarayı vardır; bizim başkentimiz Ankara’da yok. Tiyatronun demokrasi kültürüne büyük katkısı tüm dünyaca kabul edilmiştir ve bu anlayışın sonunda bugün;

Pariste her gece 120 tiyatro perde açar. Berlinde 60’ ı aşkın, Londra’da 200’ü aşkın, Atina’da 110 tiyatro vardır.

Nüfusu Ankara’ya yakın olan Viyana’da 55 tiyatro var. Ancak Başkent Ankara’da Ödeneklisi ve özeli ile toplam 12 tiyatro binası var ve sayıları giderek azaltılmaya çalışılıyor.

Ankara’ya kültürden yoksun bir yaşam reva görülüyor. Kültür Sanat mekânlarımız bir bir ellerimizden alınmaya çalışılıyor.

Şimdi Ankara’nın ve Atatürk Bulvarı’nın en önemli sahneleri olan Akün ve Şinasi sahnelerinin satılması için üçüncü kez ihale yapılıyor. Bu iki sahne 900 koltuğu olan ve DT’nin sahne tekniği, donanımıen iyi olan 3 tiyatrosundan ikisi.

Kavaklıdere’den Oran’a, Çankaya’dan Ayrancıya-Dikmen’e kadar, çok yoğun bir nüfusa sahip ve çok geniş olan bu bölgenin sadece bu iki tiyatro binası var. Ve uzun yıllardan bu yana her temsillerinde doluluk oranları % 90’ların üzerinde. Şinasi sahnesindeki oyunlar bugün orta yaşlarda olan nice seyircinin estetik haz duygusuna, duyarlığına, düşünsel yapısına olumlu katkılar sundu…

Akün’ün açılışındaki çocuk seyirci bugün olgun bir genç… Buralarda yıllarca avuçlarınızı patlatarak alkışladığınız sanatçıların bir kısmı artık aramızda değil, bir kısmı da artık sadece anılarıile yaşar durumda… Geri kalanlar ise artık bu sahnelerden size sanat sunamayacaklarının üzüntüsü ile kahrolmakta…

Biz Ankara’ya onun değerlerine, kültür ve sanat mekânlarına sahip çıkıyoruz. : Akün ve Şinasi Sahnesinin, satılarak ya da yıkılarak yerine AVM, rezidans vb. rant amaçlı işlevlere bürünmesine asla izin vermeyeceğiz.

Kültür ve sanat katliamına sessiz kalan, kulaklarını tıkayan basın ve medya kuruluşlarına sesleniyoruz: Yazmayan kalemler, çıkmayan sesler, çocuklarınızın geleceğinin karanlığıdır.

Tüm gelişmiş toplumlarda tiyatro binaları, kültür merkezleri “sanat mabedi” diye yorumlanır. Bir mabedin yok olmasına taraf olanlar tarihin sayfalarında kendilerine onurlu bir yer bulamazlar.

Sayın Kültür ve Turizm Bakanına sesleniyoruz. Lütfen bu satışa engel olun ya da bu binaları kültür bakanlığı satın alsın. Kültürel miraslarımız karanlığa gömülmesin.

Biz aydınlık bir Türkiye istiyoruz. Anılarımızın, hayat damarlarımızın attığı, Akün ve Şinasi Sahnesinin ranta feda edilmesini sanata ve yaşamlarımıza taammüden yapılmış bir saldırı olarak görüyoruz. Parayı her türlü değerin üzerinde tutarak bu yapıyı satılığa çıkaranları kınıyoruz. Burayı satın almaya, yüksek bir rant peşinde koşmaya niyetlenenlere söyleyecek sözümüz var. Bu iş o kadar kolay değil… Akün ve Şinasi Sahnesinin satış ihalesini kabul etmiyoruz. Sanata İhanetin İhalesi olmaz!

BAŞKENT DAYANIŞMASI

“Ben Ankara”

TMMOB MİMARLAR ODASI ANKARA ŞUBESİ, 68’LİLER DAYANIŞMA DERNEĞİ, ANKARA BAROSU, ANKARA CAZ DERNEĞİ, ANKARA FOTOĞRAF SANATÇILARI DERNEĞİ, ANKARA, SANAT TİYATROSU, ANKARA ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM FAKÜLTESİ MEZUNLARI VAKFI, BARINMA HAKKI MECLİSİ, BDP ÇANKAYA İLÇE BAŞKANLIĞI, BİRLEŞİK TAŞIMACILIK ÇALIŞANLARI SENDİKASI, CHP ANKARA İL BAŞKANLIĞI, CHP ÇANKAYA İLÇE BAŞKANLIĞI, DSP İL BAŞKANLIĞI, ÇİĞDEMİM DERNEĞİ, TOBAV, DEVRİMCİ 78’LİLER FEDERASYONU, GAZİ ÜNİVERSİTESİ MEZUNLAR DERNEĞİ, HALKEVLERİ, KAVAKLIDEREM DERNEĞİ, KORDER, KÜLTÜR TURİZM VE ÇEVRE GAZETECİLERİ DERNEĞİ, LEO ETKİNLİK YÖNETİMİ VE İLETİŞİM, MAMAK SANAT TİYATROSU, MİMARLAR DERNEĞİ 1927, MÜLKİYELİLER BİRLİĞİ, ODTÜ MEZUNLARI DERNEĞİ, ÖZGÜR TİYATRO, SANAT KURUMU DERNEĞİ, TMMOB ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI ANKARA ŞUBESİ, TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI ANKARA ŞUBESİ, TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI ANKARA ŞUBESİ, TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI ANKARA ŞUBESİ, TMMOB KİMYA MÜHENDİSLERİ ODASI ANKARA ŞUBESİ, TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI ANKARAŞUBESİ, TÜKETİCİ HAKLARI DERNEĞİ GENEL MERKEZİ, YAYGARA GÜNCEL SANATİNSİYATİFİ, TÜKETİCİYİ VE İKLİMİ KORUMA DERNEĞİ,YENİ KUŞAK KÖY ENSTİTÜLERİ DERNEĞİ ANKARA ŞUBESİ,TOPLUMCU MÜHENDİSLER MİMARLAR MECLİSİ, TİYATRO PEMBE KURBAĞA, ANKARA TABİP ODASI,PİR SULTAN ABDAL KÜLTÜR DERNEĞİ ANKARA ŞUBESİ, ANKARA HALK TİYATROSU KÜLTÜR MERKEZİ,YEŞİLLER VE SOL GELECEK PARTİSİ, DETİS, KÜLTÜR SANAT SEN, TOMEB, IŞIK-DER, SAN-TEK-DER, SAHNE DERGİSİ, ASSITEJ TÜRKİYE MERKEZİ, OPSOD, KÜLTÜR SANAT İŞ