Başkent Dayanışması
Kuruluş:1 Mayıs 2012


BÖLGE BÖLGE ANKARA FORUMLARI
Sarılıyoruz Basın Açıklaması

Akün ve Şinasi Sahnelerine “SARILIYORUZ” .

Sahneler Satılmasın Kültür ve Turizm Bakanlığı Satın Alsın.

 

Şu anda ülkemizde pek çok yasa AB ile uyum çerçevesinde değiştirilmekte iken Türkiye’de demokrasi kültürünün gelişmesinde çok önemli role sahip tiyatro salonlarının kapatılması da AB ye uyum değişikliği olarak tanımlanabilir mi?  Bir kez İngiltere’de bir tiyatro binası kapatılmak istendi. İnsanlar tiyatrolarının satılmaması için tiyatro binasının önünde yattı. Hükümet onlara saygı gösterdi ve binayı satın aldı. Şimdi biz de Akün ve Şinasi Sahnesine sarılıyoruz, bırakmıyoruz.

 

Ankaralılar olarak ; bu gün bu sahneler Emek İnşaat bünyesinden ayrılsın ve bunları Kültür ve Turizm Bakanlığı alsın istiyoruz.

 

Şinasi ve Akün Sahneleri Ankara’nın ve Ankaralıların belleğinin bir parçasıdır. Onların yıkılması demek Ankaralıların belleğinin yağmalanması, yok edilmesi, şehrin ve şehirlinin kimliğini kaybetmesi demektir.

 

Ankara’da bir çok büyük prodüksiyon bu sahnelerde Ankaralı seyircilere görücüye çıktığı gibi Ankara dışından gelen özel, amatör ve yabancı  tiyatrolar da Ankaralılarla bu sahneler de buluştu. Yine Akün ve Şinasi sahneleri Devlet Tiyatrolarının Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali’ne ve TAKSAV’ın düzenlediği Uluslararası Tiyatro Festivali’ne ev sahipliği yaptı. Yapmaya devam ediyor.

 

Bu gün 26 ildeki 56 sahnesinde ve turne sahnelerinde sezonda ortalama 120 değişik oyunu sanatseverlerle buluşturan Devlet Tiyatroları 2.5 milyon tiyatroseveri ağırlamaktadır.

2000 e yakın çalışanıyla geceli gündüzlü mesai yapan, bitmez tükenmez enerjisini tiyatro hizmeti olarak kamuoyuna sunan Devlet Tiyatrolarının; farklı illerde yeni salonlar açma projeleri gündemde iken 2 önemli salonun aktif hizmet halindeyken rant uğruna yok edilmesi, kapatılması kabul edilemez.

Akün ve Şinasi Sahnesi Satılıyor.

Kentten bir bellek daha silinmeye çalışılıyor

Her iki sahnede yaşamımız var anılarımız var,

sanatla kurulmuş bağlarımız var.

Bağlarımızı kopartmaya çalışanlar bilmeliler ki,

Sanat merkezine

“Satıcılar ve alıcılar giremez”

Akün ve Şinasi

ranta kurban edilemez.

 

“Ben Ankara”

“BEN ANKARA” - BAŞKENT DAYANIŞMASI

 

TMMOB MİMARLAR ODASI ANKARA ŞUBESİ, ANKARA BAROSU, KÜLTÜR SANAT SEN, TOBAV, TOMEB, DETİS, IŞIK DER, SAN TEK DER, ANKARA HALK TİYATROSU, 68’LİLER DAYANIŞMA DERNEĞİ, , ANKARA CAZ DERNEĞİ, ANKARA FOTOĞRAF SANATÇILARI DERNEĞİ, ANKARA SANAT TİYATROSU, ANKARA ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM FAKÜLTESİ MEZUNLARI VAKFI, BARINMA HAKKI MECLİSİ, BDP ÇANKAYA İLÇE BAŞKANLIĞI, BİRLEŞİK TAŞIMACILIK ÇALIŞANLARI SENDİKASI, CHP ANKARA İL BAŞKANLIĞI, CHP ÇANKAYA İLÇE BAŞKANLIĞI, DSP İL BAŞKANLIĞI, ÇİĞDEMİM DERNEĞİ,OPSOD, DEVRİMCİ 78’LİLER FEDERASYONU,GAZİ ÜNİVERSİTESİ MEZUNLAR DERNEĞİ, HALKEVLERİ, KAVAKLIDEREM DERNEĞİ, KORDER, KÜLTÜR TURİZM VE ÇEVRE GAZETECİLERİ DERNEĞİ,LEO ETKİNLİK YÖNETİMİ VE İLETİŞİM, MAMAK SANAT TİYATROSU, MİMARLAR DERNEĞİ 1927, MÜLKİYELİLER BİRLİĞİ, ODTÜ MEZUNLARI DERNEĞİ, ÖZGÜR TİYATRO,SANAT KURUMU DERNEĞİ,TMMOB ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI ANKARA ŞUBESİ, TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI ANKARA ŞUBESİ, TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI ANKARA ŞUBESİ,TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI ANKARA ŞUBESİ, TMMOB KİMYA MÜHENDİSLERİ ODASI ANKARA ŞUBESİ, TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI ANKARA ŞUBESİ, TÜKETİCİ HAKLARI DERNEĞİ GENEL MERKEZİ, YAYGARA GÜNCEL SANAT İNSİYATİFİ, TÜKETİCİYİ VE İKLİMİ KORUMA DERNEĞİ,YENİ KUŞAK KÖY ENSTİTÜLERİ DERNEĞİ ANKARA ŞUBESİ,TOPLUMCU MÜHENDİSLER MİMARLAR MECLİSİ, TİYATRO PEMBE KURBAĞA, ANKARA TABİP ODASI,PİR SULTAN ABDAL KÜLTÜR DERNEĞİ ANKARA ŞUBESİ,ANKARA HALK TİYATROSU KÜLTÜR MERKEZİ