Başkent Dayanışması
Kuruluş:1 Mayıs 2012


BÖLGE BÖLGE ANKARA FORUMLARI
Haber

Başkent Dayanışması engellemelere rağmen çelenk bıraktı

Başkent Dayanışması valiyi istifaya davet etti

Başkent Dayanışması tüm engellemelere ve Ankara Valiliği’nin her yıl Ulus Atatürk anıtında yapılan kutlama tören yerini değiştirmesine rağmen, 13 Ekim Ankara’nın Başkent oluşunun 93. Yılını, Cumhuriyet’in ilan edildiği Ulus Atatürk Anıtı’na çelenk bırakarak kutladı. Başkent Dayanışması kutlamalara izin vermeyen valiyi istifaya davet ederken, “Burada amaç Cumhuriyet’in temsil mekanlarının hedef alınmasıdır. Vali halkın valisi olmalı. OHAL’de,  her hal ve koşulda mücadeleye devam etmeyi bu ülkenin kurucusundan öğrendik. Biz bu ülkede ne olursa olsun Başkentin ortasında Cumhuriyetin ilan edildiği Ankara’nın kalbinde güvenliği sağlayamadığı için tören yapamayan vali hemen o koltuğu terk etsin” dedi. 

Mimarlar Odası Ankara Şubesi'nin sekretaryasını yürüttüğü Başkent Dayanışması Bileşenleri, 13 Ekim Ankara’nın Başkent Oluşunun 93. Yıldönümünü coşkuyla kutladı.

Kutlamalar, Başkent Dayanışması Bileşenlerinden Mükremin Barut ve  Hüseyin Yalçın'ın Dikmen Seğmenler Parkı'ndan Başkent Koşusu ile başladı. 

Başkent Dayanışması Bileşenleri koşucuların Ulus Atatürk Anıtı'na gelmesinin ardından anıta çelenk bıraktı.

Ardından ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve devrim şehitleri adına 1 dakikalık saygı duruşu yapıldı.

Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı törende,  Başkent Dayanışması Bileşenleri’nin Ulus Zafer Anıtı’ndan, İnsan Hakları Anıtı’na yürümesine izin verilmedi.

Başkent Dayanışması Bileşenleri adına basın açıklaması yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Ankara Valiliği’nin Ulus’ta yapılacak törenleri iptal etmesine ve engellemelerine tepki gösterdi.

Vali istifaya davet edildi

Valiyi istifaya davet eden Candan, şunları söyledi:

Bugün 13 Ekim. 93 yıl önce Ulusal Kurtuluş Mücadelesi verilmiş ve bozkırın ortasında küçük bir kasaba olan Ankara, 13 Ekim 1923 tarihinde Meclis’te Türkiye Cumhuriyeti’nin Başkent’i Ankara olacaktır kararı verilmiştir. Henüz Cumhuriyet ilan edilmemişken Cumhuriyet’in ilanından 10 gün önce Ankara’nın Başkent olacağı gün, Cumhuriyet’in ilanının mesajını vermiştir. Bugün OHAL önlemleri altında bunu kutluyoruz 20 Eylül 2016’da görevi teslim eden Ankara Valisi 10 gün içinde burada yapılacak törenle ilgili 3 kere karar değiştirmiştir. 27 Eylül’de burada yapılacak törenle ilgili Başkent Dayanışması Bileşenleri’nin anıta çelenk bırakmasına izin vermiştir. 11 Ekim itibariyle güvenlik gerekçe gösterilerek buradaki tören iptal edilmiştir. Valilik yıllardır burada yapılan töreni kendi binasının önüne aldı. Bir balkon konuşmasıyla sanırım kutlanacak.  Başkent Dayanışması olarak, 13 Ekim 2016 tarihinde Başkent Ankara’nın ilelebet Türkiye’nin başkenti olacağı yaklaşımı ile mücadeleye devam ediyoruz. Kim olursa olsun, OHAL’de,  her hal ve koşulda mücadeleye devam etmeyi bu ülkenin kurucusundan öğrendik. Öyle OHAL valisinin ‘Töreni iptal ediyoruz’ demesiyle bu tören iptal olmaz. Siz ancak kendi güvenliklerinizi kendi balkonlarınızda sağlayabilirsiniz oysa biz halk ve örgütler olarak bu sokakta dolaşıyoruz, otobüse biniyoruz, sokaklarında yürüyoruz. Biz bu ülkede ne olursa olsun Başkentin ortasında Cumhuriyetin ilan edildiği Ankara’nın kalbinde güvenliği sağlayamadığı için tören yapamayan bir vali varsa hemen o koltuğu terk etsin.

Cumhuriyet’in temsil mekanları hedef alınıyor

Candan, “Bunların tesadüf olmadığını Cumhuriyet’in başkenti Ankara’da, Cumhuriyet’in kuruluş ifadesi olan Zafer Anıtı’nda yapılacak törenin iptalinin ne anlama geldiğini biliyoruz. Çünkü bu ülkede rejime karşı yürütülen bir hesaplaşmanın maalesef mekanlar hedefi olmaya başlıyor. Anıtkabir, anıtlar, Cumhuriyet döneminde yapılan yapıların hepsi Ankara’nın şekillenişini gösteren Cumhuriyet’in temsil mekanları hedef alınıyor.  Bugünde Atatürk Anıtı’nın törenin iptali yıllardır kutlanan Ankara’nın başkent oluşuna karşı bir tavırdır. Ankara’nın başkent oluşunu kabul etmeyenleri, Cumhuriyet’in ilanını sindiremeyenleri, 10 gün arayla arka arkaya verdiği karardır” dedi.

Halkın valisi olmalı

Candan, sözlerine şöyle devam etti:

“Maalesef Ankara 15 gün içinde 3 kere karar değiştirilen, maalesef Ankara bu anıtın anlamını bilmeyen, Cumhuriyet’in kurulduğunu ve Başkent unvanının verildiğini ifade eden anıtın önünde kutlama yapmayarak, Ankara’nın ne olduğunu bilmeyen bir vali yönetiyor. Ankara Valisi’ne bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. Ankara Valisi halkın valisi olacak. Resmi törenlerle halkın buradaki katılımına ve kutlamalarına ayar çekerek mekanı işlevsizleştirerek bir anlamda bütün protokol değerlerini Ankara Valiliği önüne taşımak doğru bir yaklaşım değil. Biz Başkent Dayanışması Bileşenleri olarak buradayız. Ankara’nın 93. Yıldönümünde bir kez daha söylüyoruz ki Cumhuriyet’in başkenti Ankara’dır. Kadim kültürlere ev sahipliği yapmış Ankara en son kendini Cumhuriyetle ifade etmiştir. Ankara’nın en büyük talihsizliği son yıllarda onun değerini ve potansiyelini ve geleceğini karatacak yöneticiler elinde tarumar edilmesidir. Biz başkent dayanışması olarak Ankara’nın başkent kimliğine, direnen kimliğine, isyanın başkenti kimliğine ve direnişin Başkenti kimliğine bir kez daha sahip çıkıyoruz ve mücadeleye devam ediyoruz.”

Başkent Dayanışması’nın ardından CHP Ankara İl Örgütü de anıta çelenk bıraktı.

CHP Ankara İl Örgütü Başkanı Adnan Keskin ise konuşmasında anıtın bakımsızlığına ve alanın kirliliğine dikkat çekerek, “Hiçbir temizlik yapılmayan zafer anıtının önünde kutlama gerçekleştiriyoruz. Öncelikle Cumhuriyet’in temel değerlerine sahip çıkmasını istiyoruz. Ankara valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı nerede diye merak ediyoruz. Türkiye’nin kalbinde güvenliği sağlayamıyorsunuz söyleyecek sözümüz yok artık Cumhuriyet değerleriyle kavga etmeyi bırakın. Ulu önder Atatürk’ün gösterdiği yoldan yürümekten başka alternatif yoktur” dedi.

Konuşmaların ardından anıtın önünde hatıra fotoğrafı çekildi.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi