Başkent Dayanışması
Kuruluş:1 Mayıs 2012


BÖLGE BÖLGE ANKARA FORUMLARI
Duyuru

Ankara’nın Başkent Oluşunun 93. Yılı Başkente Sahip Çıkmak İçin "Anıttan Anıta Yürüyoruz"

Kentsel, siyasal ve tarihsel değerleri ile Başkent  Ankara’nın  içinin boşaltılarak,  kültürel ve tarihsel mekanlarının yok edilerek, rejim hesaplaşmasının  kentsel ve mekansal ölçekte yürütüldüğü günler Türkiye’sinde, Cumhuriyetin Başkenti Ankara’nın  13 Ekim’de Başkent oluşunun 93. yılını kutlayacağız.

Bütün tarihsel değerleri, kültürel katmanları ile Cumhuriyetin özgürlükçü ve kurucu değerlerinin mekansal şekillenişinin mekanı Başkent’in 93.yılında sekreteryasını yürüttüğümüz Başkent Dayanışması olarak , Ankara’nın Başkent kimliğine sahip çıkmak için 13 Ekim saat 11.00de Ulus Atatürk anıtında buluşarak ,İnsan Hakları Anıtı’na kadar yürüyüş yapılması planlanmıştır. “Anıttan, Anıta Başkente Sahip Çıkıyoruz Yürüyüşü’ nün güzergah seçimi kuruluş ve kurtuluş sürecinin ana simgelerini oluşturan Ulus Meydanı Ulus Zafer Anıtı ile Konur Sokak İnsan Hakları Anıtı olarak belirlenmiştir. Ulus Atatürk Anıtı olarak da bilinen 1927 yılında Yenigün gazetesinin öncülüğünde halk tarafından finansı sağlanarak yaptırılan anıt Heinrich Krippel tarafından Viyana Birleşik Maden işletmelerinde yapılmıştır. Anıtın her kaidesinde Kurtuluş Savaşı betimlendirilmiştir. Anıtın kaidesinin arka yüzünde ise kökleri ortada olan kırılmış bir ağacın ortasından yükselen fidan sembolik bir anlam taşımaktadır. Yıkılan ağaç Osmanlı İmparatorluğunu, onun kökleri üzerinde filizlenen fidan ise Genç Türkiye Cumhuriyeti’ni betimlemektedir.  Bu genç fidanın simgeselliğinde, 93.yılını dolduran Başkent Ankara’nın ve onun temsil ettiği Cumhuriyet fikrinin, bugün evrensel demokrasi ,evrensel hukuk ve insan hakları mücadelesi ile taçlandırılması kaçınılmazdır. Ulus Atatürk Zafer Anıtı’ndan , 26 yıl önce Çankaya Belediyesi tarafından yapımı koordine edilen Metin Yurdanur tarafından yapılan İnsan Hakları Anıtının simgeselliğinde gerçekleşecek “Anıttan Anıta Başkent’e Sahip Çıkıyoruz Yürüyüşüne katılım göstermeniz, duyurularını ve görsellerini üyelerinizle paylaşmanız, OHAL koşullarında, herhal ve durum altında değerlerimize sahip çıkacağımızın bir göstergesi olacaktır.

Başkent Dayanışması tarafından düzenlenen 13 Ekim Ankara’nın Başkent Oluşunun 93.yılında Anıttan Anıta  Başkente Sahip Çıkıyoruz yürüyüşüne davetlisiniz. Duyuruların ve katılımın sağlanması dileği ile, dayanışmayla kalın…  

Tezcan Karakuş Candan

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu başkanı

“Ankaranın Başkent Oluşunun 93. Yılı, 13 Ekim 2016 Programı “

SABAH PROGRAMI        : Atatürk’ün Ankara’ya ilk geliş noktası olan Keklikpınarı’ndan Ulus Atatürk Heykeli’ne kadar olan güzergahta Başkent Dayanışması Bileşenlerimizin katkısı ile saat 10.00 Başkent Koşusu ile başlayacak ve diğer tüm bileşenlerimiz ve katılımcılarla birlikte saat 10.30 da Ulus Atatürk Anıtı önünde olacağız.  

Saat 11.00 de Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak Ankara Valiliği izni ile Atatürk Anıtına çelenk koyulması ile devam edecek olan sabah programı, çelenk koyma töreninin ardından Başkent Dayanışmasının“ Anıttan Anıta Yürüyüş” programı ile devam edecektir.  

ÖĞLEDEN SONRA PROGRAMI :

BAŞKENTİN GELECEĞİNİ TARTIŞMAK / SON 25 YILIN KENTLEŞMESİ

15.00    : Açılış Konuşmaları,Bir Başkentin Oluşumu” Belgesel Gösterimi

1.OTURUM: SON 25 YILDA BAŞKENTİN KENTLEŞMESİ

Moderatör: Bülent Batuman,Katılımcılar: Erhan Öncü,Abdi Güzer,Oktan Nalbantoğlu,Ali Ekber Doğan

2.OTURUM: MİMARLIK VE İDEOLOJİ: YENİ BİR BAŞKENT TAHAYYÜLÜ (Ütopyalar,Distopyalar)

Moderatör         : Güven Arif Sargın, Katılımcılar : Neşe Gurallar, Olgu Çalışkan, Funda Baş Bütüner

19.30-21.00 Kokteyl,YER:Konur Sokak Mimarlar Odası Zemin Kat Konferans Salonu