Başkent Dayanışması
Kuruluş:1 Mayıs 2012


BÖLGE BÖLGE ANKARA FORUMLARI
Basın Açıklaması

"Temiz Su Hakkı , Herkesin Hakkı"

Ankara'da  suyun rengi , tadı ve kokusu  ile şikayetler artıyor. İshal vakaları giderek artıyor.Ortaya çıkan durum Kızılırmak suyu Ankara'ya veriliyor. Kızılırmak suyu aşırı sülfatlı bir sudur. Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin kendi yayınladığı verilere göre, geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla şebeke suyundaki sülfat oranı 5 misli artmış bulunmaktadır. Nitekim Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı .İ.Melih Gökçek de 4 aydır Kızılırmak Suyunun şehir şebekesine karıştırıldığını söyleyerek bu iddialarımızın doğruluğunu kamuoyu nezdinde itiraf etmiş bulunuyor. Gökçek’in itiraflarına göre musluklarımızdan akan suyun %30’u Kızılırmak’tan gelmektedir.

"Su içilmiyor"

Melih Gökçek, suyun temiz olduğunu ifade ederek, kameralar karşısında su içiyor. Evlerimizden akan musluk sularını doldurup gönderelim kendisine o sudan içsin de görelim...

"Kızılırmak Nehrinin doğal yapısı itibariyle klorür, sülfat ve sertlik değerleri çok yüksektir. Bu parametreler içme ve kullanma açısından çok önemlidir ve ileri arıtma teknikleri kullanmadan düşürmek mümkün değildir diyen Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünün saptaması ortadayken Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara`nın su ihtiyacını karşılayacak temiz ve bol su kaynağı olan Işıklı-Gerede sisteminin hayata geçirilmesini geciktirmiş 2008 yılında Kızılırmak suyunu Ankara`ya vermeye başlamıştır.

"Analiz Raporları Manüple mi ediliyor"

Hukukun ve bilimin hiçe sayıldığı bu süreçte, yöneticilerin sözlerine güvenimiz kalmamıştır.Her tür manüplasyonun yapıldığı  şu günlerde, analiz sonuçlarının geciktirilmesi manidardır. Ankara Halk Sağlığı Müdürlüğü yaptığı açıklamalarla suda halkın sağlığını tehdit edecek bir unsur olmadığını söylerken Temmuz-Ağustos aylarına ait su analiz raporlarını hala kamuoyuyla paylaşmamaktadır. Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı derhal Su analiz Raporlarını Kamuoyuna sunarak somut verileri açıklamalıdır

"Ağzımızı Musluğa Dayayıp Su içebiliyor muyuz?"

Başkent Dayanışması olarak, biz evimizden akan suya bakarız.Bir kentte ağzımızı musluğa dayayıp su içebiliyor muyuz ona bakarız.Bugün Ankaralılar, temiz su içemiyor.Kentlilerin temiz su hakları vardır. Melih Gökçek'in kameralar karşısında su içmesi inandırıcı değildir.Bu ülkenin yöneticileri Çernobil felaketinde kamera karşısında çay içtiler, geçtiğimiz yıllarda su temiz dediler, günlerce sonra Kızılırmak suyunun suyumuzu karıştırıldığı ortaya çıktı.Melih Gökçek  bize temiz sudan yoksun bir hayat öngörüyor anlaşılan. Bu kentte yaşayan insanlar olarak sağlıklı su içip temiz hava soluyuncaya kadar, ağzımızı musluğa dayayıp su içeçeğimiz günlere kadar hesap sormaya, temiz su hakkı talebimizi her yerde dile getirmeye  devam edeceğiz.

Başkent Dayanışması "Ben Ankara"

www.baskentdayanismasi.org, www.facebook.com/baskentdayanismasi