Başkent Dayanışması
Kuruluş:1 Mayıs 2012


BÖLGE BÖLGE ANKARA FORUMLARI
Çağrı

“ASRIN CİNAYETİNE SESSİZ KALMAYACAĞIZ”

Soma’da Toprağın derinliklerindeki yüzlerce kalp atışı durdu. Yüzlerce eve bir oğul bir baba, bir kardeş, bir eşin acısı çöktü. Kömürün karasındandır, onlar kara gözlü işçilerdi. Dün bir kez daha bu ülke onların duran yürek atışlarında, kesilen nefeslerinde ölümün karasını gördü. Yüreklerimiz burkuldu, kelimeler boğazımıza düğümlendi, öfkemiz ateşlendi.

Bu bir kaza değil biliyoruz… BU ASRIN CİNAYETİ… Hükümet artık bu ülkede kimseyi koruyamıyor, kadınlarını çocuklarını İşçilerini koruyamıyor. Ocaktaki işçilerin sayısı açıklanamıyor dahası yöneticiler ocaktaki işçilerin sayısını bilmiyor. Vicdanlar körleşiyor. Denetimleri yapıldı diyenler, yalanlarla cinayeti olağanlaştırmaya çalışıyorlar. Hükümet yetkilileri alenen yalan söylüyor, cinayeti örtbas etmeye çalışıyor.

Ülkemizin işçileri gözlerimizin önünde öldürülüyor. Bu ölümü bizim yüreklerimiz kaldırmıyor, kabul etmiyor. Bu asrın cinayetidir. Sorumlular bellidir. Asrın Cinayetinin işlenmesine ortak olan, bu cinayetin ağırlığını sırtında taşıyan hükümet yetkililerini, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanını, Enerji Bakanını ve Başbakanı istifaya davet ediyoruz.

BAŞKENT DAYANIŞMASI “BEN ANKARA”