Başkent Dayanışması
Kuruluş:1 Mayıs 2012


BÖLGE BÖLGE ANKARA FORUMLARI
Basın Açıklaması

ATTIĞINIZ GAZIN ZARARLARINDAN MASKELERİNİZLE KORUNAMAZSINIZ.

Hükümet; yerli yersiz anayasal hak olan tüm barışçıl gösterilere gaz atarak insanların kentlerde sağlıkla yaşamasını engellemektedir.

Doğasına, suyuna, madenlerine, ağaçlarına, kentlerine,  kültürel mirasına, parklarına, yani yaşam alanlarına ve özgürlüklerine sahip çıkan insanlar AKP hükümetinin baskıcı politikaları, gözaltılara tutuklamaları ile karşı karşıya kalmışlardır.

Yaşamımız hükümetin uyguladığı gaz politikaları ile tehdit altındadır. Yürüdüğümüz sokaklarda, hastanede, pastanede, çocuk parklarında, meydanlarda, adliye koridorlarında, apartman boşluklarında, metroda gaza maruz kalmanız içten bile değil.

Halkına zehirli gaz sıkan bir hükümetle karşı karşıyız. Kullanılan gazların tamamı kimyasal silahlar sınıfındadır. Meslek odaları tarafından kullanılan bu gazların Güvenlik Bilgi Formu (GBF) bilgilerini yetkili makamlardan istenmiş olduğu halde hala tatmin edici bir açıklama yapılmamıştır.

Güvenlik güçlerinin barışçıl gösterilerde, müdahale için kullandığı gazlar insan sağlığına olumsuz etkin eden kimyasal maddelerdir. Hükümetin yersiz uygulamaları ile maruz kaldığımız gazlar üç şekilde sınıflandırılmaktadır.

  • Göz yaşartıcılar, Aksırtıcı kimyasal gazlar, Kusturucular

Eylemlerde kullanılan gazların kapsüllerinin incelediğinde, Türkiye`de OC, CR ve CS kısaltmalı gazların kullanıldığı görülmektedir.

Güvenlik kuvvetleri tarafından kullanılan bu gazlar, 1993 yılında imzalanan Kimyasal silahlar konvansiyonuna göre göz yaşartıcı gazlar sınıflandırmasına girmekte ve "kimyasal silah" olarak nitelendirilmektedir. Sözleşme uyarınca toplumsal olaylarda, kitlenin kontrolü amacıyla kullanılan biber gazı dahil olmak üzere kimyasal gazları silah olarak kullanmak kesinlikle yasaktır.

GAZLAR SAĞLIĞIMIZ ETKİLİYOR.

Gazın etkileri günler sonra ortaya çıkmaktadır sağlığımız yakından etkileyen ve telafisi mümkün olmayan gazların ortasındayız. Hükümetin barışçıl gösterilerde kullandığı gazların etkileri şöyledir.

  • Erişkinlerde ölümcül etkilere de yol açabilmektedir.
  • Astım hastaları ya da geçirilmiş akciğer rahatsızlığı olan yaşlı hastalarda gaza maruz kalım sonrası ölümler meydana gelebilmektedir ve ülkemizde de bu sebeple kayıt edilen ölümlü vakalar mevcuttur.
  • Biber gazının sağlık etkileri astım, zatürree, amfizem gibi solunum yolu hastalığı olanlarda, kalp sorunu olanlarda, tanı konmamış anevrizması olanlarda, çocuklarda, yaşlı ve bağışıklık sistemi yetmezliği olanlarda ve gebelerde daha belirgindir. Bu nedenle özellikle alerjik bünyeli kişiler, astım, KOAH ve benzeri solunum yolu hastalıkları olanlar ve kalp hastaları risk altındadır.

Göz yaşartıcı mühimmatın içerisinde bulunan CS maddesinin sağlığa zararlı olduğu ve ölümlere yol açtığı, Sağlık Bakanlığı Refik Saydam Hıfzısıhha Merkezi Başkanlığınca 2010 yılında saptanmıştır.

Başkent Dayanışması Bileşenleri olarak aşağıdaki önlemlerin derhal alınmasını hükümetin gaz atma politikalarının hemen durdurulmasını istiyoruz.

1. Zararlı olduğu ve ölümlere yol açtığı, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından açıkça saptanan CS maddesinin yurttaşlarımız üzerinde kullanılmasına derhal son verilmelidir.

2. İçişleri Bakanlığı stoklarındaki CS maddesini içeren fişek ve el bombaları imha edilmelidir.

3. Yaralanma ve ölümlere yol açtığı saptanan göz yaşartıcı gazlar ve tozlar, Polis Vazife ve Salahiyet Kanununun 16/3-b maddesinde tanımlanan ‘maddi güç‘ tanımı içinden çıkarılmalı ve silah olarak tanımlanmalıdır.

4. Polis Vazife ve Salahiyet Kanununun 16. maddesi, kanuni şartları oluştuğu takdirde,  ‘basınçlı su‘ kullanımına izin vermektedir. Basınçlı suyun içerisine kimyasal madde katılmasının ise kanuni dayanağı yoktur. Toplumsal Olaylara Müdahale Araçları (TOMA) içerisinden yurttaşlara püskürtülen basınçlı suyun içerisine her türlü kimyasal madde katılmasına son verilmelidir.

5.Güvenlik güçleri tarafından kullanıldığı kabul edilen ve insan sağlığı üzerinde kalıcı olumsuz etkiler meydana getirdiği bilimsel raporlarla belirlenen Oleorcin Capsicum (OC) ve Chloro benzyli de nemalono nitrile (CS) gaz bombaları ve gaz fişeklerinin kullanımı; Anayasa`nın 5., 17. ve 56. maddeleri ile Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi`nin 2. maddesi ile teminat altına alınmış insanımızın maddi ve manevi varlığını geliştirme ve yaşama hakkını ihlal etmektedir.

Ayrıca söz konusu kimyasal silahların kullanımı; Anayasa`nın 34. maddesi ile Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi`nin 10 ve 11. maddeleri ile teminat altına alınmış yurttaşlarımızın toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenlemeye ilişkin demokratik haklarının kullanılmasını da engellemektedir.

Kentlerde sağlıklı yaşamamız tehdit altındır. Yaşamımızın her alanında maruz kaldığımız gaza karşı savunmayı geliştirmek için bugün gaz tatbikatı yapıyoruz. 5 Aralık’ta gaza karşı maskeli yaşam günü ilan ediyoruz. Başkent Dayanışması olarak hükümetin gaz kullanımını ve sağlıklı yaşamak için alınması gereken önlemlerin içerisinde olduğu taleplerimizi 5 Aralık 2013 saat 12.00 de, Dünya Sağlık Örgütü Türkiye temsilciliğine ileteceğiz.  

BAŞKENT DAYANIŞMASI OLARAK HÜKÜMETİ BİR KEZ DAHA UYARIYORUZ. ATTIĞINIZ GAZIN ZARALARINDAN MASKELERİNİZLE KORUNAMAZSINIZ.

YAŞAMIN HER ALANINDA ATTIĞINIZ, İÇERİSİNDE KİMYASAL OLAN GAZIN ETKİLERİ DOĞADA PARÇALANARAK, HAVAYA SUYA TOPRAĞA YAYILMAKTADIR.

SİZİN ÇOCUKLARINIZ VE AİLELERİNİZ ATTIĞINIZ GAZLI HAVAYI BİR BİÇİMDE SOLUMAKTADIR. UNUTMAYINIZ.

ŞİMDİ, MASKELERİNİZİ ÇIKARTINIZ VE GERÇEK YÜZÜNÜZÜ AYNADA GÖRÜNÜZ.

ÇOCUKLARINIZI VE HALKINIZI ÖLDÜRMEYE, ZEHİRLEMEYE DEVAM EDECEKMİSİNİZ?

SİZE ÖLÜMCÜL GAZLARINIZLA BAŞBAŞA BİR HAYATI SEÇİN

BİZ YAŞAMI SEÇİYORUZ.

BAŞKENT DAYANIŞMASI OLARAK KENTŞERDE SAĞLIKLA VE İNSAN YAŞAM HAKKINI SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ.

5 ARALIK’TA HERKESİ HÜKÜMETİN ÖLÜMCÜL KİMYASAL GAZLARINA KARŞI MASKELERLE DOLAŞARAK, HÜKMETİN MASKELERİNİ ÇIKARTMAYA DAVET EDİYORUZ.

BAŞKENT DAYANIŞMASI “BEN ANKARA”

www.baskentdayanismasi.org

ANKARA BAROSU, ANKARA CAZ DERNEĞİ, ANKARA FOTOĞRAF SANATÇILARI DERNEĞİ – AFSAD, ANKARA HALK TİYATROSU KÜLTÜR MERKEZİ, ANKARA SANAT TİYATROSU – AST, ANKARA TABİP ODASI, ANKARA ÜNV. İLETİŞİM FAK. MEZUNLARI VAKFI – İLEV, AOÇ HALK MECLİSİ, ASSIJ TÜRKİYE MERKEZİ, BARINMA HAKKI MECLİSİ, BARIŞ VE DEMOKRASİ PARTİSİ (BDP) ANKARA İL ÖRGÜTÜ, BİRLEŞİK TAŞIMACILIK ÇALIŞANLARI SENDİKASI, CHP ÇANKAYA İLÇE, CHP ANKARA İL BAŞKANLIĞI, ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ, ÇİĞDEMİM DERNEĞİ, DEVLET TİYATROSU OPERA VE BALESİ ÇALIŞANLARI VAKFI –TOBAV, DEVRİMCİ 78 LİLER FEDERASYONU, DSP İL BAŞKANLIĞI, GAZİ ÜNİVERSİTESİ MEZUNLAR DERNEĞİ, HALKEVLERİ ,İŞÇİ PARTİSİ İL BAŞKANLIĞI, KAVAKLIDEREM DERNEĞİ, KESK ANKARA ŞUBELER PLATFORMU, KOLLEKSİYONCULAR DERNEĞİ, KORUMA VE RESTORASYON UZMANLARI DERNEĞİ – KORDER, KÜLTÜR SANAT SEN ANKARA, KÜLTÜR SANAT VE GÖÇ ETKİNLİKLERİ DERNEĞİ (ETHOS), KÜLTÜR TURİZM VE ÇEV. GAZETECİLERİ DERNEĞİ, MİMARLAR DERNEĞİ 1927, MÜLKİYELİLER BİRLİĞİ, ODTÜ MEZUNLAR DERNEĞİ, ÖZGÜR TİYATRO, PİR SULTAN ABDAL KÜLTÜR DERNEĞİ ANKARA ŞUBE, SANAT KURUMU, TİYATRO ÖZGÜN DENEME, TİYATRO PEMBE KURBAĞA, TMMOB ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI ANKARA ŞUBESİ, TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI ANKARA ŞUBESİ, TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI ANKARA ŞUBESİ, TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI ANKARA ŞUBESİ, TMMOB KİMYA MÜHENDİSLERİ ODASI ANKARA ŞUBESİ, TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI ANKARA ŞUBESİ, TMMOB METALURJİ MÜHENDİSLERİ ODASI, TMMOB MİMARLAR ODASI ANKARA ŞUBESİ, TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI, TOPLUMCU MÜHENDİSLER MİMARLAR MECLİSİ, TÜKETİCİ HAKLARI DERNEĞİ GENEL MERKEZİ, TÜKETİCİYİ VE İKLİMİ KORUMA DERNEĞİ GENEL MERKEZİ, TÜRK MÜHENDİSLER BİRLİĞİ DERNEĞİ, YAYED, YAYGARA GÜNCEL SANAT İNSİYATİFİ, YENİ KUŞAK KÖY ENSTİTÜLERİ DERNEĞİ ANKARA ŞUBESİ, YEŞİLLER VE SOL GELECEK PARTİSİ, 100. YIL İNSİYATİFİ, 68'LİLER DAYANIŞMA DERNEĞİ.

BAŞKENT DAYANIŞMASI SEKRETERYASI: TMMOB MİMARLAR ODASI ANKARA ŞUBESİ

İletişim: Konur Sk. 4/3 06650 Kızılay – ANKARA,Telefon: 0.312.417 86 65 ,Faks : 0.312.417 18 04, info@mimarlarodasiankara.org