Başkent Dayanışması
Kuruluş:1 Mayıs 2012


BÖLGE BÖLGE ANKARA FORUMLARI
Haber

Başkent Dayanışması’ndan adalet kodları

Başkent Dayanışması bileşenleri Kızılay’da adalet için adalet kodları dağıttı.

Başkent Dayanışması bileşenleri, bugün farklı bir eyleme imza atarak, adalet istedi. Bileşenler adaleti karekodlarla istedi.  Kızılay’da Ethem’in vurulduğu yeri “karekod”larla kodladı. “Adalet için “karekod” eylemi yapıyoruz” çağrısıyla yola çıkan dayanışma bileşenleri, üzerinde sadece “Adalet” yazılı bildiriler dağıttı. Bildirilere yalnızca akıllı telefonlarla okunabilen kodlar ekleyen bileşenler herkesi kodları okumaya davet etti. Kodlar akıllı telefonlarla okutulduğunda Ethem’in vurulma anı gözler önüne gelecek şekilde düzenleyen grup üyeleri Güvenpark’a giderek, karekodları çevredekilere dağıttı. Ethem’in vurulduğu yere, sticker şeklinde hazırlanan kodları yapıştırdı ve kodlarla Ethem’in ismi yazıldı. Güvenpark’ta Ethem’in vurulduğu yer adalet ve Ethem’in vurulma anı  ile kodlandı. 

Başkent Dayanışması Sekreteryasını yürüten Tezcan Karakuş Candan eylemi yapma sebeplerini şöyle açıkladı: ““Başkent Dayanışması olarak Ethem Sarısülük davası öncesinde karekod eylemi yaparak Ethem’in vuruluş anının unutulmamamsı amacıyla yaptık. Karekodları okuttuğunuzda Ethem’in vurulma anı görülüyor. Adalet çağrısı yapmak istedik. Adalet yerini bulana kadar mücadeleye devam etmeliyiz.”

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan, ise : “Ethem Sarısülük’ün  28 Ekim’de Ankara adliyesinde görülecek davası bir davası var. Vatandaşlar olarak adalet için  daha duyarlı olmalıyız, vatandaşları duyarlılığa çağırmak istedik” dedi.

Tüketici Hakları Derneği Başkan Yardımcısı Ergün Kılıç ise “doğasını ve suyunu seven insanların mücadelesinde kaybettiğimiz Ethem için yaptığımız bu eylemlik de adaleti hatırlatmak istedik. Su , hava ve doğa canlılığın yaşam alanıdır, bu alanda mücadele edenlerle bir arada olmalıyız” mesajını verdi.

BDP Çankaya İlçe Başkanı Mükremin Barut: “ Faşizme karşı ve faşist baskılara karşı mücadele etmeyi bırakmayacağız” dedi.

Başkent Dayanışması bileşenleri, 28 Ekim’de herkesi, Ethem’in davasının görüleceği saatte saat: 09.00’da Ankara adliyesi’nde olmaya çağırdı.